Staff Directory

WC logo

Weld Central Staff

If you need to contact any of the staff listed below, please complete the Contact Form, and your concern, question or comments will be given to the appropriate staff member. Thank you for your continued support of our staff.

 

Weld Central Staff

Arts and Culture

 

Art

Chambers, Pete

Music

 Davila, Lissabel  Art
Schreiner, Joel  Art

Wingard, Zane

Industrial Arts


Counseling Office

Sussex, Dawn

11th & 12th Guidance Counselor

TBD

9th  & 10th Guidance Counselor

TBD

Secretary

Lovato, Melissa

Online Facilitator

McClay, Rita

HS Data Clerk

Stemo, Joan

Concurrent Enrollment


Custodial

Espinosa, Esmerelda

Custodian

Gonzalez, Olga

Head Custodian

Johanson, Grant

Custodian

  Lor, Ge

Custodian

Custodian


English

Allen, Dennis 

English

Gerkin, Kayla

English

Fjelstad, Tatum

English

 Mesbergen, Iris  English

Rhodebeck, Sarah

English

Wescott, May 

English


Foreign Language

Salabarria, Marlen

Foreign Language

Soldano, Ashley

Foreign Language


Kitchen

Virinda Moessner

Kitchen Manager

Delaney, Laurie

Kitchen Staff

Kobobel, Diane

Kitchen Staff

 

 

Magnino, Clay

Food Service Coordinator

Worth, Connie

Food Service Secretary


Front Office

Dwyer, Kelli

HS Assistant Principal

Jones, Valerie

Attendance Secretary

Orbanosky, Rob

HS InterimPrincipal

LaConte, Keli

Office Manager

Madsen, Jordan

Accounts/Athletic Secretary

Schieferecke, Zachary

Weld County SRO

 Witzel, Ryan

AD Director -

WCHS & WCMS


Health

 Chambers, Kara

 District Nurse

Huston, Tabitha

District Nurse


Media Center

Media Center Manager


Mathematics

Barfoot, Cassandra

Math

Baumgartner, Leslie

Math

Levine, Zach

Math

 Neuberger, Lisa  Math

Shaffer, Kim

Math

 

Math



Online Learning

Chamness, Blake

Online Educator

Carmondy, Amanda

Online Educator

 Copeland, Elliot  Online Educator

Neuburger, Lisa

Online Educator

JStalcub, James 

Online Educator

 Wescott, May  Online Educator


Paraprofessionals

Bull, Julie

SPED

Holt, Brittany 

SNN

Coffelt, Gabriel 

Visually Impaired

Kilker, Denise

SPED/SNN

 Parker, Rhonda  SPED


Physical Education/Health

 Baumgartner, Sydney  Trainer

Gonzalas, Taylor

PE

 Canaday, James

PE/Health

Nesmith, Nathan

PE/Health

 

 


Science

Bennett, Taylor

Science

DeVoe, Lori

Science

Holler, Amanda

Science

Kelley, Jamie

Science


Social Studies

Breckbill, Emily

Social Studies

Byers, Jamie 

 Social Studies

 Kowalenko, Jordan

Social Studies

Mangels, Nicole

Social Studies

 Unruh, Brandon

Social Studies


Specialized Science and Business

Chisam, Harrison

Business

 Curtis, Emma  Agriculture Science/FFA

Madsen, Sarah

Agriculture Science/FFA

Owens, Judy

Family & Consumer Sciences

 

 


Diamond, Marcus

STEM


Supportive Services

Bowles, Michelle

Special Education

Charboneau, Kristi

 Speech Therapist
  Fischer, Amanda Special Education 

Krieger, Katie

Advocate 

Machuca, Susan

ESL

Monk, Maile

School Psychologist

Stevenin, Bethany 

Special Education/SSN

Thomas, Holly
  Occupational Therapist
Weems, Kristin Special Education  


Technology

Technology


 

Contact Us

Full Name

Class

Email Address

Questions/Concerns

   


Security Measure